środa, 15 czerwca 2016

SZKOLNA WYCIECZKA DO KRAKOWA

        W dniach od  8  do 10 czerwca 2016r. uczniowie klas 4-6 ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Tursku pojechali na trzydniową wycieczkę do Krakowa i miast sąsiadujących z dawną stolicą Polski. W wycieczce uczestniczyli również uczniowie z Gołuchowa, Jedlca i Kuchar. Opiekunami byli: p. Genowefa Szymoniak, p. Aldona Kończyńska oraz p. Bartłomiej Sołtysiak, a pilotem wycieczki był p. Czesław Szymoniak.
            W pierwszym dniu pojechali do Wadowic, gdzie zwiedzili sanktuarium i dom św. Jana Pawła II. Potem była Kalwaria Zebrzydowska -  klasztor oo Bernardynów. Następnie udali się do Krakowa. Tam zwiedzili Wawel. Oprowadzał ich wspaniały przewodnik pan Marcin Szymoniak.  W Katedrze, gdzie niegdyś koronowano i grzebano władców Polski,  szczególną uwagę zwracały królewskie sarkofagi, cudowny krucyfiks królowej Jadwigi i jej symboliczne, drewniane insygnia. Nowością w Katedrze Wawelskiej są relikwie świętego Jana Pawła II wyniesione na ołtarzu z Konfesją św. Stanisława. Na wieży Zygmuntowskiej dotykali przynoszącego szczęście serca dzwonu – Zygmunt i podziwiali rozległą panoramę Krakowa. W podziemnych kryptach byli przy grobach naszych władców, wieszczów, bohaterów narodowych oraz przy grobie prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii. Na dziedzińcu zamku królewskiego podziwiali arkadowe krużganki i rynny w kształcie smoczych głów. Po zejściu z Wawelskiego Wzgórza spotkali się z ziejącym ogniem legendarnym  smokiem wawelskim. Dzień pełen wrażeń zakończył rejs po Wiśle.



































W drugim dniu mieli okazję wejść na kopiec Kościuszki, a w tamtejszym Muzeum Figur Woskowych zobaczyć min.: Tadeusz Kościuszko, Jana Matejkę czy Józefa Piłsudskiego. Kolejnym etapem wycieczki były Łagiewniki: Po zwiedzeniu Sanktuarium św. Jana Pawła II ,  Zakonu Sióstr Miłosiernych oraz Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach kontynuowali  wędrówkę po Krakowie. Przeszli Plantami do najstarszej siedziby Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius, a dalej do bliskiej sercom milionów Polaków ulicy Franciszkańskiej, by spojrzeć w Okno Papieskie. Podziwiali Stare Miasto z  jego największymi zabytkami: Sukiennicami, pomnikiem Adama Mickiewicza, Bramą Floriańską, Barbakanem. W gotyckiej świątyni – kościele Mariackim zobaczyli imponujący ołtarz Wita Stwosza. Spacer po Starym Mieście był okazją do kupienia pamiątek,  obwarzanków, oscypków.















































W ostatni dzień uczniowie udali się do Muzeum Soli w Wieliczce. Zwiedzanie kopalni zakończyło się  "słonymi" zakupami. W drodze powrotnej w Ojcowskim Parku Narodowym wjechali do Pieskowej Skały. Tam podziwiali zaliczany do Orlich Gniazd zamek, a następnie  zmierzyli  się z Maczugą Herkulesa.














Ta wycieczka była świetną lekcją historii dla wszystkich uczniów. Najwięcej ciekawostek o zwiedzanych miejscach zapamiętali uczniowie, którzy zwyciężyli w mini konkursie przeprowadzonym przez organizatorów w autokarze: Dominik Łyskawka, Justyna Dopierała, Adam Filipowicz, Oliwia Hulak, Emil Szwedziak. 





Na koniec chciałabym podziękować Szalonemu Przewodnikowi, który bardzo ciekawie i z humorem oprowadził naszych uczniów po grodzie Kraka. www.szalonyprzewodnik.pl

WYKONAŁA: Julia Grzelak 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.