czwartek, 30 października 2014

Wycieczka na turskie cmentarze.

W Tursku znajdują się dwa cmentarze grzebalne. Stary cmentarz położony jest w zachodniej części Turska, na pofałdowanym wyniesieniu terenu ujętym od strony północnej niewielkim wąwozem , a od strony zachodniej opadającym w stroną doliny Giszki. Jest to dawny cmentarz przykościelny i jego początki sięgają zapewne  XIII wieku.

Na teren tego cmentarza prowadzi wejście od strony wschodniej, gdzie zachowała się brama z dwoma murowanymi słupkami. Do tej pory na terenie tego cmentarza zachowało się kilkanaście nagrobków z 2 połowy XIX i 1 połowy XX wieku oraz kilkadziesiąt mogił lub ich śladów .  Najstarszy zachowany nagrobek znajdował się na grobie zmarłego w 1884 roku Józefa Wiśniewskiego. W grobowcu z figurą Chrystusa pochowano ośmiu członków rodziny Wasielewskich z Bogusławic, podstępnie wymordowanych na przełomie 1909 / 1910 roku przez zbiega rosyjskiego z armii carskiej.









Drugi , nowszy cmentarz grzebalny w Tursku został utworzony w 1925 roku.

Najstarszy nagrobek znajdował się w miejscu pochówku zmarłego w 1927 roku Michała Mączki. Natomiast z 1928 roku jest nagrobek Marcina Trzebniaka. Według miejscowej tradycji pierwszą osobą pochowaną na tym cmentarzu był Królak.









 
 
Julia Grzelak i Justyna Dopierała

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.